Ošetrenie a údržba kožených výrobkov

Áno, koža je jeden z najodolnejších a najtrvácnejších materiálov, ale nie je to len tak. Kožené výrobky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, aby si zachovali svoj pôvodný vzhľad, a aby ste z nich mali radosť ešte dlhšie. Ak neviete ako na to, dáme vám pár rád!

Bežná údržba a čistenie

Malé škvrny a nečistoty odstránite z hladkej kože veľmi jednoducho - stačí vám mydlová pena a handrička.  Nepríjemným a určite aj neželaným “mapám” po čistení či stvrdnutiu usne sa vyhnete tak, že kožený výrobok nenamočíte.Na väčšie nečistoty vám výborne poslúžia špeciálne prípravky, ktoré nielen čistia, ale aj ošetrujú. A ak máte problém s veľkými nečistotami na hrubej koži alebo na koži s chlpom, tak to radšej prenechajte profesionálom, aby bol výsledok zaručený.

Prevencia

Vyššie sme už spomenuli ošetrenie kože. Práve to ochráni váš kožený výrobok pred vplyvmi zvonku, pretože koža je predsa len prírodný materiál, ktorý pracuje a vidno na ňom aj vplyv okolia - časom môže získať patinu či zmeniť farbu.


Impregnácia kožených výrobkov

Vhodným preventívnym riešením je, podobne ako pri topánkach, ošetrenie impregnáciou. Aj na kožené doplnky existujú rôzne balzamy, ktoré vytvoria na kožených výrobkoch ochranný film, ktorý zamedzuje vzniku nečistôt a nevzhľadných máp. Okrem toho treba myslieť aj na vhodné zaobchádzanie s výrobkom. Namočenie kože alebo použitie nevhodných chemických látok môže vytvárať už spomínané farebné mapy. . Ak sa vám náhodou predsa podarí výrobok namoči, najlepšie je nechať ho vyschnúť prirodzene (nie pri tepelnom/svetelnom zdroji). Zároveň ale mierne zmeny spojené s používaním výrobku nie sú vylúčené, časom sa môže váš výrobok ľahko pozmeniť a získať osobitý charakter.